اخبار

بخش مستند جشنواره مخاطب را با تاریخ موسیقی آشنا می کند

بخش مستند جشنواره مخاطب را با تاریخ موسیقی آشنا می کند
مسئول بخش بین الملل بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فجر گفت علت انتخاب بخش فیلم های مستند موسیقی، آشنا کردن مخاطب با مستند های ساخته شده در رابطه با موسیقی است.

 

               

  

به گزارش روابط عمومی دفتر موسیقی، رامین صدیقی، در گفت و گو با ستاد خبری جشنواره موسیقی فجر، با بیان این مطلب،درباره علت تغییر بخش پژوهشی جشنواره موسیقی فجر به پخش فیلم های مستند  موسیقی گفت:با توجه به اینکه بخش پژوهشی در سال های گذشته با حمایت کمتری روبه رو شده بود، تصمیم گرفتیم حمایت از این بخش را به عهده  کانون پژوهشگران خانه موسیقی بگذاریم و بخش دیگری را جایگزین این بخش کنیم.

 

مسئول بخش بین الملل بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فجر در ادامه گفت:‌‌علت انتخاب پخش فیلم های مستند، مطرح کردن این فیلم ها و آشنا کردن مخاطب با مستند ها به خصوص مستند های ساخته شده در رابطه با موسیقی است.

 

وی در ادامه تصریح کرد: فیلم های مستند در واقع تلفیقی از دو هنر فیلم سازی و موسیقی است. هنرمندان بسیاری در کشور و یا خارج از کشور هنر مستند سازی را دنبال می کنند، اما به علت ناشناخته بودن مخاطب کمی دارند، در صورتیکه آشنایی با این اثرات ، تاثیر مثبت و مستقیمی بر مخاطب و درک بیشتر آنها از هنر فیلم و موسیقی و تلفیق این دو هنر دارد . در واقع این بخش جنس جدیدی از هنر را عرضه می کند.

 

صدیقی بیان داشت: در این بخش سعی شده هم از فیلمهای ایرانی و هم فیلمهای بین المللی بهره ببریم ،این فیلم ها در حوزه موسیقبی بسیار حائز اهمیت هستند، بسیاری از این فیلمها در سطح بین المللی نمایش داده شده و تحسین شده اند .

 

مسئول بخش بین الملل بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فجر افزود: مثلا فیلم «صدا و سکوت» به کارگردانی پیتر گویر و نوربرت ویدمر در جشنواره فیلم سوئیس و جشنواره های دیگر جایزه های بسیاری دریافت کرده و یا «موسیقی مذهبی آروو پرت» به کارگردانی سایمون براتون که ساخته شده توسط یک کارگردان انگلیسیست جذابیت های موسیقی کلاسیک را برای علاقه مندان به تصویر می کشد .

 

وی گفت: در بخش فیلم های ایرانی هم می توانیم به فیلم «اهمیت عارف بودن»  به کارگردانی مهدی باقری  اشاره کنیم که تحلیلی است بر زندگی عارف قزوینی و یا  فیمل «مرغ سحر» که همیشه و در هر نسلی برای مردم ما جذابیت دارد  و درباره ملک الشعرای بهار صحبت می کند.

 

پخش فیلمهای مستند موسیقی برای اولین بار در بیست و هشتمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر برگزار میشود. در این دوره خانه هنرمندان میزبان 4 فیلم از مستند های بین الملل و 6 فیلم ایرانی   در ساعت 10:30 است.

۲۹ بهمن ۱۳۹۱ ۱۳:۲۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید