اخبار

آی‌محمد یوسفی با دوتار ابریشمی خود به جشنواره موسیقی نواحی می‌آید

آی‌محمد یوسفی با دوتار ابریشمی خود به جشنواره موسیقی نواحی می‌آید
امسال برای نخستین بار استاد آی‌محمد یوسفی قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین نوازنده بخشی در سبک درگز در نهمین جشنواره موسیقی نواحی اجرای برنامه می‌کند.
به گزارش ستاد خبری نهمین جشنواره موسیقی نواحی؛ بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته از سوی دبیرخانه جشنواره موسیقی نواحی که از روز 17 اردیبهشت‌ماه جاری در کرمان آغاز می‌شود، ضمن تجلیل از استاد آی‌محمد یوسفی بعنوان قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین خواننده و نوازنده بخشی در سبک درگز، این استاد موسیقی نواحی برای نخستین بار در نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران قطعاتی را در جشنواره اجرا خواهد کرد.

استاد آی‌محمد یوسفی برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ایران را فرصتی می‌داند که استادان موسیقی نواحی بتوانند تجربه‌های خود را به جوان‌های علاقه‌مند منتقل کنند.

این خواننده و نوازنده پیشکسوت دوتار ابریشمی که همیشه از طریق کشاورزی روزگار ‌گذرانده و پیش از این تنها در یکی دو جشنواره منطقه‌ای و یک بار نیز در کشور اتریش اجرای برنامه داشته، با ابراز خرسندی از حضورش برای نخستین‌بار در جشنواره موسیقی نواحی از برگزاری این جشنواره به طور مستقل ابراز خرسندی می‌کند و امیدوار است این جشنواره در سال‌های آینده نیز به همین روند و به صورت منظم برگزار شود تا از دل آن نوازنده‌های جوان به جامعه معرفی شوند.

آی‌محمد یوسفی متولد 1302 در روستای تگن شهر درگز استان خراسان رضوی و شاگر اولیاقلی یگانه بوده است. او از معدود نوازندگانی است که هنوز با تار ابریشم که صدایی بم‌تر از دوتار سیمی دارد و رنگ و صوت آن متفاوت است، می‌نوازد. آی محمد یوسفی بیش از شصت سال است که به شیوه بخشی‌های شمال خراسان می‌خواند و دوتار می‌نوازد و در زمینه داستانسرایی و نقل افسانه‌ها و آیین‌های قومی و منطقه‌ای فعالیت دارد.


نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به دبیری ایرج نعیمایی از روز 17 تا 21 اردیبهشت‌ماه جاری در شهر کرمان برگزار می‌شود.
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۶:۱۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید